hornav

 

navigace

Volby do Evropského parlamentu na Ročově 2014

První letošní volby se konaly 23. a 24. května. Zvolili jsme si 21 zástupců České republiky v Evropském parlamentě (EP). Celostátní účast nepřesáhla dvacet procent. Naše obec byla světlou výjimkou, k urnám přišlo za volební obvod Ročov (okrsky Ročov, Úlovice, Břínkov) 22,7 % lidí, tj. ze 467 voličů 106. V okrsku Ročov přišlo 84 lidí, z toho jeden hlas byl neplatný, účast vylepšily Úlovice a Břínkov, kde přišlo shodně 11 lidí, což z celkového počtu voličů 37, resp. 39 byla volební účast okolo 30 %. Na Ročově vyhrálo Hnutí ANO 2011, druhá byla ODS a třetí ČSSD. V Úlovicích i na Břínkově vyhrála ČSSD. Celkem za náš jeden volební obvod vyhrála ČSSD, druhé skončilo Hnutí ANO 2011 a třetí ODS.

 

Celostátně vyhrálo volby Hnutí ANO 2011, druhé místo obsadila TOP 09, která na Ročově skončila až pátá a třetí ČSSD. Ovšem na počet zvolených poslanců Evropského parlamentu se o první místo dělí ANO 2011, TOP a ČSSD, protože všechny tři strany získaly po pěti mandátech.

Na závěr bych rád uvedl, že v celé Evropské unii se strany, které se dostanou do EP, sdružují v EP do tak zvaných frakcí podle své politické příslušnosti (pravice, levice, liberálové, socialisté, konzervativci atd.). Nejsilnější frakcí se opět stali evropští lidovci (z ČR v této frakci zasednou poslanci za KDU-ČSL a TOP 09), hned za nimi jsou evropští socialisté (ČSSD) a třetí jsou s větším odstupem liberálové (ANO 2011). Evropský parlament není v podstatě nic jiného než parlament národní, primárně v něm nejsou zástupci národů (v našem parlamentě třeba zástupci krajů), ale politického smýšlení (ti se sdružují v již zmíněných frakcích). Od tohoto složení EP se bude v dalších pěti letech odvíjet politika Evropské unie. Ti poslanci EP, kteří zasedají v silných frakcích, budou mít největší možnost změnit EU k lepšímu, dle svého přesvědčení a politického zaměření. A to proto, že jedině silná frakce může prosadit zásadní změny, které se dotýkají nás všech (alespoň 70 % schvalovaných zákonů v našem parlamentě se odvíjí od legislativy unijní, kterou ovlivňuje právě EP).

Evropskou unii a její fungování by nám měli především objasnit a vysvětlit naši europoslanci. Nemají se v Bruselu zabarikádovat, ale pracovat tam a své výsledky prezentovat v České republice, českým občanům.

ČSSD vyhrála ze 70 obcí okresu Louny pouze v devíti, v Ročově z těchto několika obcí dostala nejvíce hlasů!

 

Strana

Ročov

Úlovice

Břínkov

Celkem

KDU-ČSL

  1

 

 

  1

Strana zdravého rozumu

  5

1

 

  6

TOP 09 a STAN

  8

3

 

11

KSČM

  9

 

3

12

ČSSD

15

4

4

23

ANO 2011

20

1

 

21

ODS

17

1

1

19

Strana svobodných občanů

  1

 

 

  1

Komunistická strana československa

  3

 

2

  5

Koalice DSSS a SPE

  3

 

 

  3

Česká pirátská strana

  1

 

 

  1

Volte pravý blok

 

1

 

  1

Koalice SP a NO!

 

 

1

  1

Celkem

83

11

11

105

 

Ing. Vojtěch Václav Pour
předseda MO ČSSD Ročov

 

Článek byl uveřejněn ve třináctém čísle Zpravodaje, čtvrtletníku pro Ročov, Úlovice a Břínkov (viz www.obec-rocov.cz/zpravodaj)